Denizli’ye hoşgeldiniz

Denizli neresi? Nasıl bir yer?

Genel Bilgiler

     Denizli, Anadolu Yarımadasının güneybatı, Ege Bölgesinin doğusunda yer almaktadır. Ege, İç Anadolu ve Akdeniz Bölgeleri arasında bir geçit durumundadır. Denizli ilinin, her üç bölge üzerinde de toprakları vardır. Doğudan BurdurAfyon, batıdan AydınManisa, kuzeyden Uşak, güneyden Muğla illeri ile komşudur. İlin yüzölçümü 11.868 km²’dir, il Türkiye‘nin yaklaşık %1,5’ini ve Ege Bölgesinin %18,5’ini oluşturmaktadır. Merkezin denizden yüksekliği 354 metre, ortalama yükseklik 425 metredir. Deniz yüzeyine en yakın yer 170 metre rakımla Sarayköy ilçesi, en uzak yer ise 1350 metre rakımla Çameli ilçesidir. İl topraklarının %47′ si dağlar, %28′ si ovalar, %23′ ü platolar ve %2′ si yaylalardan oluşmaktadır. 

İklimi

Denizli‘de, Ege Bölgesinde olmasına rağmen, iklim olarak Ege Bölgesi’nin iklimi tamamen görülmez. Kıyı kesimlerinden iç bölgelere geçit yerinde olduğundan az da olsa iç bölgelerin iklimi hissedilir. Yıllık ortalama yüksek sıcaklık 34 Cº, ortalama düşük sıcaklık ise 2 Cº civarındadır. Bu değerler yaz aylarında 40 Cº’ye kadar yükselir, kışın ise -10 Cº’ye kadar düşer. İlde, genel olarak, yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlıdır. En çok yağış Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarında görülmektedir. Aralık ayında m²’ye düşen ortalama yağış miktarı 90 mm.dir. Yağışlı gün sayısı yıllık ortalama 80 gündür. Yükseklik arttıkça iklim sertleşmektedir. İlde dağlar daha çok denize dik uzandığından, denizden gelen rüzgârlara açık bulunmaktadır. Tüm bu iklim verileri ve iklim koşullarının uygunluğu Denizli’ye doğal çekicilik katmaktadır. 

Denizli’ye ulaşım

Karayolu : İstanbul’dan aracınızla Denizli’ye seyahat edecekseniz iki güzergahtan birini tercih edebilirsiniz; 1 – İstanbul’dan çıkışta D650 Kara yolunu takip ederek (D650 diğer kara yollarına birleşecektir) İzmit, Sakarya, Kütahya, Afyon, Sandıklı, Dinar üzerinden Denizli’ye ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 660 km. 2 – Yalova’ya feribotla geçerek Bursa, Balıkesir (ya da İnegöl yolu ile 1. Eskişehir), Akhisar, Salihli üzerinden Denizli’ye ulaşabilirsiniz. Ankara’dan kendi aracınızla seyahate başlayacaksanız; 1 – Ankara, Polatlı, Emirdağ, Çay, Dinar üzerinden Denizli’ye ulaşabilirsiniz. Bu güzergaha kısaca Denizli’de Çay yolu denir. 2 – Ankara, Polatlı, Afyon, Dinar, Denizli. Havayolu : Denizli ili Çardak ilçesinde, ilçe merkezine 5 km şehir merkezine 65 km uzaklıkta ÇARDAK HAVA ALANI bulunmaktadır. Havaalanından İstanbula her gün, kışın haftada iki gün karşılıklı sefer yapılmaktadır. Uçuş günleri Denizli merkezden havaalanına servis yapılmaktadır. Çardak Hava Alanı Tel: 0258 846 1139(10 Hat) Demiryolu : Aydın, İzmir demir yolu yenileme çalışmaları tamamlanmış ve günde 5 sefer yapılmaktadır. İstanbul, Eskişehir ve Afyon seferleri hızlı tren uygulaması yapım çalışmaları olduğu için şu an yapılamamaktadır.  Denizli Tren Garı: 0258 268 28 31